ENGLISH 021-26402340 unitradmed.ir@gmail.com
ENGLISH 021-26402340 unitradmed.ir@gmail.com

طرح ها

موسسه پیشگامان طب سنتی ایرانیان با هدف رشد و گسترش طب های مکمل در ایران و جهان ، طرح های گوناگونی در زمینه های آموزشی، پژوهشی -تحقیقاتی، کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی جدید، طرح های انسان دوستانه و کمک به حفظ محیط زیست را دارد.

طرح ها

ما سلامتی انسان را در ارتباط با جهان پیرامون او میدانیم ، طرح های موسسه پیشگامان بر اساس اصل طب های کل نگر جنبه های متعددی از زندگی بشر را مورد ارزیابی قرار میدهد.

طرح های آموزشی

طرح های آموزشی موسسه پیشگامان طب سنتی ایرانیان شامل :

  • آموزش های آکادمیک به علاقه مندان رشته طب های مکمل
  • آموزش به عموم مردم در جهت بالابردن سطح آگاهی
  • برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی ویژه پزشکان

آموزش آکادمیک طب های مکمل

موسسه پیشگامان طب سنتی ایرانیان اولین موسسه خصوصی کشور است که دوره دکترای حرفه ای پزشکی سنتی ایرانی را در ایران برگزار می نماید. علاوه بر گسترش پزشکی سنتی ایرانی ، ما برای آشنایی و بالابردن توانایی دانشجویان خود و علاقه مندان به این رشته ، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی سایر متد های  درمانی از جمله طب چینی ، آیورودا ، گیاه درمانی و… مینماید.

افزایش آگاهی مردم

افزایش سطح آگاهی مردم بر حفظ میراث گرانبهای پیشینیان خود و استفاده مفید از تجربه هایی که از تاریخ این مرز و بوم به ما رسیده است ،توجه به سلامتی خود و پیشگیری از ابتلا به بیماری ،  انتخاب کم خطر ترین شیوه های درمانی ، توجه به بعد روحی فرد ، آگاهی مردم نسبت به ارتباط انسان با جهان پیرامون خود ، اهمیت سته ضروریه ، همگی از وظایفی است که موسسه پیشگامان در جهت آن تلاش میکند تا با نشر اطلاعات دقیق و علمی ثابت شده با ذکر منابع رفرنس ، آموزش درست و علمی و جلوگیری از نشر اطلاعات کاذب درباره فواید گیاهان دارویی از جمله فعالیتهای موسسه پیشگامان در جهت آگاهی جامعه به شمار میرود.

دوره های تخصصی مخصوص پزشکان

برگزاری دوره های تخصصی پزشکی سنتی ویژه پزشکان و فعالان رشته های علوم پزشکی ،به منظور آشنایی ایشان با این میراث گرانبها و گسترش آن ، استفاده از پزشکی سنتی ایرانی در سایر رشته ها و ادغام آن با سایر علوم .

طرح های پژوهشی

در طی قرن گذشته ، با فاصله گرفتن پزشکی سنتی از جامعه و  با روی کار آمدن پزشکی مدرن و گسترش آن ، کمتر تحقیقی بر روی پزشکی سنتی ایرانی صورت گرفت ، علی رغم این که پایه و اساس علوم تجربی ، تجربه و آزمایش و تحقیق است ، و مباحث علمی از ثابت شدن آزمایشات مختلف صورت میگیرد ولی در پزشکی سنتی در قرن گذشته ، مورد غفلت واقع شد و کمتر کسی به پژوهش و اثبات علمی شیوه های درمانی آن روی آورد . زنده نگه داشتن یک مکتب نیاز به توجه به آن و ارائه صحیح آن به جامعه است . امری که ما در موسسه پیشگامان طب سنتی ایرانیان انجام میدهیم این است که تجربه ها را به اشتراک بگذاریم و پیشرفت را نه به فرد بلکه به کل اختصاص دهیم.بر همین اساس دانشجویان موسسه پیشگامان در ابتدا باید شیوه های صحیح تحقیق و پژوهش را فراگیرند و همزمان با تحصیل پروژه های تحقیقاتی را انجام میدهند.

طرح های پژوهشی- تحقیقاتی  شامل :

  • پژوهش در متون پزشکی سنتی
  • تحقیقات درباره گیاهان بومی ایران
  • تحقیقات بر روی مکانیسم های درمانی مختلف در پزشکی سنتی ایرانی
  • تحقیقات در زمینه سایر متدهای درمانی کشور های مختلف
  • تلفیق پزشکی سنتی ایرانی با پزشکی مدرن
  • تحقیقات بر روی محصولات جدید بر پایه پزشکی سنتی ایرانی

پژوهش در متون پزشکی سنتی

وجود صدها جلد کتاب به عنوان منبع کامل دسترسی به پزشکی ایرانی و در دسترس بودن این کتب ، این امکان را برای پژوهش دانشجویان فراهم آورده است تا دانشجویان از این منابع استفاده کرده و بر روی این کتب تحقیق نمایند.

تحقیقات درباره گیاهان بومی ایران

با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار ایده آل ، و داشتن اقلیم های هوایی متفاوت ، باعث شده تا رشد و پرورش گیاهان دارویی در ایران بسیار با اهمیت باشد . اگرچه هنوز هم در زمینه تولید و برداشت گیاهان دارویی مشکلات فراوانی وجود دارد ، تحقیقات بر روی گیاهان دارویی بومی ایران ، و شناخت ظرفیتهای فراوانی که در این زمینه وجود دارد ، از جمله طرح های موسسه پیشگامان میباشد .

تحقیقات بر روی مکانیسم های درمانی مختلف در پزشکی سنتی ایرانی

وجود مکانیسم های گوناگون درمانی برای تشخیص بیماری، معالجه، درمان در پزشکی سنتی ایرانی ، اهمیت تحقیق و پژوهش در این زمینه را روشن میسازد .

تحقیقات بر روی سایر طبهای مکمل

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت ،طب مکمل و جایگزین در هر کشوری وجود دارد که مردم بومی آن منطقه در گذشته از آن استفاده میکرده اند، طب های جایگزین از آنجا مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت که در بیشتر مناطقی که دسترسی به پزشک امکان نداشته  و کمبود نیروی کادر درمانی وجود داشته است ، مردم با استفاده از روش های مرسوم معالجات و درمان بیماریهایی که از گذشتگان خود میدانستند ،اقدام به مداوای خود مینمودند. در این میان کشورهایی مانند چین ،هند ،کره جنوبی با گسترش طبهای مکمل و بومی خود و صادرات طب های مکمل خود به سایر کشورهای جهان ،سهم بزرگی در بازار طبهای مکمل جهان دارند.

fa_IRPersian